Beşi Bir Yerde Hangi Altınlardan Oluşur?

0
2.660 views

Toplumlar arasında oluşan gelenek, görenek, örf ve adet farklılıkları aslında bir ülkenin sınırları içerisinde de meydana gelmektedir. Bunu en iyi ülkemizde oluşan farklılıklardan anlayabiliriz. Son derece önemli olan farklılıklar neticesinde evlenen iki kişi Türk de olsa kültür çatışmasının bariz bir şekilde meydana geldiği ortaya koyulan ve tartışmaya kapalı bir gerçektir.

Beşi Bir Yerde Hangi Altınlardan Oluşur?

Türk kültürü dahilinde bile oluşan farklılıklardan dolayı insanlar düğünlerde ya da evlilik hazırlıkları yapılırken farklı detaylara önem verirler. Doğu Medeniyetleri’ne baktığımızda ise; kız tarafına takılan ve en fazla dikkat edilen noktalar arasında beşi bir yerde altındır. Kolye biçiminde hazırlanan beşi bir  yerde altınlar; Doğu Medeniyeti’nde yaşayan ve erkek çocuk sahibi olan her  aileden beklenmektedir.

Beşi bir yerde altın hakkında pek fazla bilgisi olmayan ve Doğu Medeniyeti’nden kız alacak ailelerin merak ettiği konu ise; beşi bir yerde altının ne demek olduğudur. 5 adet Reşat altın bulunduran ve kolye şeklinde hazırlanan takılara beşi bir yerde denildiğini söyleyebiliriz.

CEVAP VER