Alyans Tarihi

0
27 views

Alyans evlenen çiftlerin birbirine söz vermek amacı ile taktığı daha çok manevi bir değeri olan yüzüktür. Tarihi çok eskilere dayanan alyans aslında ilk olarak Mısırlılar tarafından bulunan bir fikirdir, tabi o zamanlar çok daha basit bir şekilde kullanılmıştır. Bitki saplarından birbirlerine yüzük armağan eden çiftler farkında olmadan alyans fikrinin temelini atmışlardır, bir diğer farklı özellik ise alyansların yuvarlak olmaları sonsuz aşkı ve de sevgiyi temsil etmesidir.

Alyans Tarihi

Alyans nişandan ya da sözden önce ilk olarak sağ elin yüzük parmağına düğün töreninden sonra ise sol elin yüzük parmağına takılır. Bunun nedeni ise sol elin yüzük parmağından kalbe giden bir damar geçtiğine inanılması ve bunun sevgiyi temsil etmesidir.

2. Dünya savaşına kadar bu kadar çok erkek alyans takmazmış ancak savaşa giden askerler geride bıraktıkları eşlerini ya da nişanlılarını hatırlamak için parmaklarına yüzüklerini takıp hep hatırlamak istemişler ve bu kültür git gide daha çok yayılmış. Daha sonralarda erkekte ihtişamı kadında ise güzelliği ve şıklığı sembol eder hale gelmiş alyanslar.

 

CEVAP VER